Návod na výsadbu

Návod na výsadbu

Výhody sloupovitých ovocných stromků

sloupovitestromky
sloupovitestromky Úroda ovoce téměř po celý rok
sloupovitestromky Tradiční chuť ovoce
sloupovitestromky Sklizeň na dosah ruky
sloupovitestromky Velká úroda v krátké době
sloupovitestromky Odolné vůči chorobám
sloupovitestromky Potřebují málo místa, ideální na balkony, terasy a do malých zahrad
sloupovitestromky Nevyžadují velkou péči, výšku stromku zastřihnete dle vašeho přání

Vypěstujte si své vlastní šťavnaté
a slaďounké ovoce v bio kvalitě !

Výsadba do volné půdy

Pro sloupovité ovocné stromky vybíráme slunná a teplá stanoviště, nejlépe orientovaná na jižní stranu, s půdou dostatečně bohatou na živiny.
Sloupovité ovocné stromky můžeme sázet vedle sebe (0,5 až 1 m od sebe, mezi jednotlivými řadami pak 2 až 3 metry).Tyto stromky však nikdy nesázejte do záhonu s ostatní zeleninou, ta by totiž stromku brala tolik potřebnou vláhu.
Jarní výsadba začíná hned po rozmrznutí půdy a trvá většinou do konce dubna. Také jako na podzim, ranní mrazíky nejsou žádnou překážkou ve výsadbě.
Při jarní výsadbě je nutné první měsíc stromky častěji důkladně zalévat (jednou týdně, později při suchém počasí jednou za 10-14 dní).
Na podzim, kdy je chladné období a rostliny jsou již ve vegetačním klidu, se ovocné stromky vysazují asi od poloviny října do doby, než je půda promrzlá do hloubky.
Stromky jsou dodávané asi 70 cm vysoké, prostokořenné (tj. bez zemního obalu a květináče).

Jak je zasadit?

Po vybalení můžeme kořeny ponořit na 3 - 12 hodin do vody.
Po namočení musíme stromek ihned vysadit.
Jáma pro výsadbu stromku musí být dostatečně hluboká ( 50x50x30 cm) a na její dno - pro dobrý start stromku - dáme kompost nebo směs zeminy a dobře odleželého hnojiva. Nikdy nedáváme pod stromky čerstvý hnůj! V případě vylepšení rašelinovým substrátem, nedáváme jej víc jak 10-20 %, rašelina po vyschnutí špatně přijímá vodu.
Přidáme vrstvu hlíny a až poté vložíme samotný stromek.
Stromek nedáváme hlouběji než je bulka štěpování. Zvlášť dáme pozor na to, aby stromek nebyl zasazen roubovaným místem pod úroveň půdy.
Při ,,utopení“ stromku, to znamená při nasázení podstatně hlouběji než byl ve školce, může dojít a často dochází k úhynu stromku.
Poté zahrneme buď přímo půdou, nebo můžeme zvolit kvalitní zahradnický substrát, příp. substrát pro ovocné stromky. Aby se půda dostala dobře i pod kořeny, stromek nadzvedneme a lehce s ním zatřeseme, poté doházíme ostatní zeminu.
Když vysazujeme stromek ke kůlu, kůl zatlučeme ke středu před vlastní výsadbou.
U sloupovitých stromků je podpora nutná, kůl nebo trubka by měla být vysoká asi 2 m a v zemi min. 0,3 m.
Nezapomeneme stromek důkladně a pomalu prolít vodou. Na podzim provedeme zálivku jednou při výsadbě a pak už ne. Přihnojovat začínáme až ke konci května. Při podzimní výsadbě stromků můžeme přihnojit dříve, třeba na začátku května.

Výsadba do květináče/nádoby

Nádoba by měla být dostatečně velká a hluboká, aby byl prostor pro drenáž a zároveň měl stromek dostatek místa pro kořenový systém a zásobu živin, o velikosti cca 30 l (i větší). Stromky je potřeba každé 3 - 4 roky přesadit buď do větší nádoby nebo minimálně vyměnit kompletně zeminu.
Kořeny ponoříme na 12 - 24 hodin do vody. Po namočení musíme stromek ihned vysadit. Na dno nádoby dáme drenážní vrstvu (hrubý písek nebo kamennou drť, keramzit, perlit - pro odtok přebytečné vody), stromek umístíme uprostřed nádoby, prosypeme sypkou zeminou, mírně stromkem potřepeme, aby se zemina dostala mezi kořeny, dosypeme substrát a mírně upěchujeme, pak zasypeme zeminou cca 2 až 3 cm pod okraj květináče. Použijeme substrát pro ovocné stromky, příp. zahradnický substrát s rašelinou.
Stromek má být zasazený asi 5 - 10 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Zvlášť dáme pozor na to, aby stromek nebyl zasazen roubovaným místem pod úroveň půdy. Nakonec je třeba zasazený stromek důkladně a pomalu prolít vodou.
Během vegetace nesmíme zapomínat na pravidelné hnojení a samozřejmě zálivku, jejíž intenzita závisí na tom, zda je stromek pod přístřeškem, nebo na dešti, a samozřejmě záleží na intenzitě oslunění. Ke hnojení jsou vhodná plná vícesložková hnojiva.
Hnojení provádějte raději slabšími dávkami, zhruba polovičními, než je běžné, ale o to častěji. Nejlépe jednou týdně, a to od vyrašení až do doby zrání ovoce.

Sloupovité ovocné stromky potřebují málo místa,
jsou ideální na balkony, terasy a do malých zahrad.

Přírodní hnojivo na
sloupovité ovocné stromy

Přírodní hnojivo na
sloupovité ovocné stromy

Speciálně vyvinuto a namícháno pro sloupovité stromky.
Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat,
navíc s 30% zvýšením chuti ovoce.

K vybraným objednávkám dokonce ZDARMA. Prohlédněte si nabídku.

Reference od vás